pic-13

 

GEBELİKTE  SUNİ TATLANDIRICI  KULLANAN ANNELERİN ÇOCUKLARINDA OBEZİTE DAHA YÜKSEK ORANDA GÖRÜLÜYOR.

 

International Journal of Epidemiology dergisinde çıkan bir araştırmaya göre; gebelik şekeri (gestasyonel diabet) olan gebelerden günde  en az bir kez suni tatlandırıcılı içecek içen annelerin çocukları, bunun yerine su içen annelerin çocukları ile 7. yaşlarında karşılaştırıldıklarında daha obez oldukları bulundu. Çocukluk çağı obezitesinin hayatın daha sonraki kısmında diabet, kalp hastalığı, felç ve kanser gibi sağlık problemleri riskini artırdığı bilinmektedir.

 

Gebelikte çoğu kadın kalori kısıtlaması yapmak için suni tatladırcılar ve bunları içeren içecekleri tercih etmektedirler. Bu araştırmada bu davranışın doğacak çocuğun daha sonraki yaşamında kilosunu etkileyip etkilemediğine bakılmıştır.

Araştırıcılardan epidemiolog Cuilin Zhang, Ph.D.(NIH's Eunice Kennedy Shriver National Institute of Child Health and Human Development (NICHD)); araştırmada suni tatlandırıcı yerine su içen annelerin çocuklarını 7 yaşında daha az oranda obez olarak bulduklarını belirtmektedir.

Araştırmacılar Danimarka’da 1996 ile 2002 yılı arasındaki gebe kadınları 25.haftasında görerek beslenme alışkanlıklarını kayıt etmişler ve ayrıca doğan bebeklerin doğum kiloları ve 7.yaşındaki kilolarını belirlemişlerdir.

Gebelik diabeti olan 900 kadın üzerinde çalışmaları yoğunlaşmıştır. Bu gebelerin % 9 unun günde en az bir kere suni tatlandırıcı aldıklarını belirlemişlerdir. Tatlandıcı alan  kadınların bebeklerinin doğum kiloları suni tatlandırcı almayanlardan % 60 daha yüksek olduğu görülmüştür. Çocukların kilosuna 7 yaşında tekrar bakıldığında tatlandırıcı almayan annelerin çocuklarından 2 kat daha fazla obesite bulmuşlardır.

Şeker yerine tatlandırcılı içecekler kullanmak bu açıdan hiç bir avantaj sağlamamaktadır. Çocuklara 7 yaşında bakıldığında hem şekerli hem de tatlandırıcılı içecek içen annelerin çocuklarında aynı oranda şişmanlık ve obesite görülmektedir. Ancak gebeliğinde tatlandırcı yerine su içenlerin çocuklarında ise % 17 oranında çocukluk çağı obesitesinin daha az görüdüğü ortaya konmuştur.

Tatlandırıcı yerine su içmenin çocukluk çağı obesitesini nasıl azalttığı net olarak anlaşılamamaktadır. Ancak daha önceki hayvan çalışmalarında tatlandırıcıların barsaktaki bakterileri etkileyerek microbiomu bozduğu, barsaktan şeker emilimini artırdığı, doyma reseptörlerini bozarak daha fazla yemeye yol açtığı gösterilmiştir.

 Araştırmacılar çocukluk çağı obesitesinde bir çok faktörün etkili olabileceği( emzirme, diet, fizksel aktivite vb) ancak gebelikte tatlandıcı kullanımı konusununda daha dikkatli araştırılması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Etiketler : , , , ,