Doğum gerçekten başladı mı?
Doğum eylemi yani "doğum sancıları", dış ortamda yaşamaya hazır hale gelmiş bebeğin anne bedeninden ayrılmasıyla sonuçlanan bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcını düzenli rahim kasılmalarının ortaya çıkması, bitişini de bebeğin doğması, plasenta ve diğer gebeliğe ait yapıların atılması, yani rahimin boşaltılması belirler.
Normal doğum genel anlamda vajinal yolla gerçekleşen doğum demektir. Vajinal doğumların %96'sı baş gelişi, geri kalan kısmı da makat gelişi şeklinde gerçekleşir. Bu sayfada baş gelişi ile doğumun ayrıntıları anlatılmaktadır.
Anne adayının bedeninin doğum eylemine hazırlanması:
Doğum eyleminin başarıyla sonuçlanabilmesi için anne adayının bedeninde eylem öncesi dönemlerde birçok hazırlık yapılır. Bu hazırlıklar gebelik başladığı andan itibaren başlar: Gebelik bedende algılandığı andan itibaren işlevsel olarak her zaman kasılmaya hazır olan rahimin kasılmaları baskı altında tutulmaya başlanır. Bebeğin olgunlaşma süreci tamamlanana kadar da bu baskılama devam eder. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde rahim üzerindeki baskı azalmaya başlayınca kısa süren, genelde ağrıya yol açmayan ve nadir gelen kasılmalar ortaya çıkar. Braxton-Hicks kasılmaları denen bu kasılmalar anne adayı tarafından da hissedilir. Bunların amacı rahimağzını doğum eylemine hazırlamaktır.

 

Serviks (rahimağzı) olgunlaşması
Rahimağzı normal şartlarda oldukça dayanıklı bir bağ dokusundan oluşan, giriş kısmı kapalı, sert, koni biçiminde bir yapıdır. Daha önce doğum yapmış olanlarda 1-2 cm açık olabilir. Bu yapı, doğum eyleminde çok önemli bir rol üstlenir: rahim kasılmaları bebeği doğum kanalından aşağı itmeye çabalarken rahimağzı yaklaşık olarak 10 cm genişliğinde açılarak bebeğin rahimin içinden çıkmasına izin verir. Rahimağzının açılması rahimin doğum eylemi esnasındaki kasılmalarıyla paralel gider. Rahimağzının uygun bir şekilde açılabilmesi için buna hazır olması gerekir. Doğum eylemine hazırlık döneminde rahimağzında bir dizi değişim başlar: Giderek kıvamı yumuşamaya başlar. Yönü başta annenin bel kemiğine doğru iken öne doğru yön değiştirir. Aynı zamanda rahimağzında "silinme" denen bir süreç gerçekleşir. Bu süreçte rahimağzı uzunluğu azalır ve yapı incelir. Olgunlaşmış bir rahimağzı artık doğum eyleminin yarattığı kasılmalara duyarlıdır ve kasılmalarla açıklığı giderek artmaya başlar.
Daha önce doğum yapmamışlarda genellikle rahimağzının olgunlaşma hazırlıkları tamamlandıktan sonra kasılmalar başlar. Daha önce doğum yapmış olanlarda ise rahimağzı olgunlaşmasının bir kısmı doğum eylemiyle paralel gider (Örneğin daha önce doğum yapmış olanlarda silinme doğum eylemi esnasında tamamlanabilir).

 

Doğum eyleminin başlamasına ne kadar var?
Gebeliğinizin başından sonuna kadar düzenli olarak rutin antenatal (doğum öncesi) kontrollerinize gittiniz. Herşey yolunda gitti. Bebeğinizin tüm organ sistemleri kendi kendine yetebilecek olgunluğa ulaştı. Doktorunuza en son gittiğinizde doktorunuz artık "gününüzün dolduğunu" ve bebeğin doğuma hazır olduğunu söyledi. Bundan sonra sizi neler bekliyor?
İlk olarak hatırda tutmanız gereken, doğum belirtileri başlamadığı sürece doktorunuzun sizi çağırdığı tarihlerde antenatal kontrollere devam etmenizdir. Gebelerin yanlızca %5'i tam 40. gebelik haftasında doğum yapar. Doğum eyleminin 40. gebelik haftasından iki hafta önce ya da iki hafta sonra başlaması normal kabul edilir. Eylem başlamadığı sürece genel olarak haftalık kontroller devam eder ve bu kontrollerde bebeğin NST ve/veya ultrason ile iyilik hali değerlendirilir.

 

Hafta Hafta Gebelik
Hamileliği planlıyor ya da şu an hamile iseniz sizi kutluyoruz! Tebrikler! Çoçuğun büyümesi ve gelişmesi, sizdeki değişiklikleri en iyi anlayabilme yöntemi işi başından itibaren sıkı tutarak bilgi edinmektir. Bu konuda bilgi alabileceğiniz pek çok kitap, dergi ve web sayfaları bulabilirsiniz. Gerçekten heyacan verici bir serüvenin başındasınız. Bu heyecanlı yolculuğun aşamalarını buradaki sayfaları çevirdikçe birlikte göreceğiz,sayfaları çevirirken aklınıza takılan her soruda biz burada olacağız.

 

Kısaltmalar ve Teknik Deyimler
Hamilelik süresi 280 gün, 40 hafta, 9 ay 10 gündür. Bu süre medikal olarak 10 aydir, ancak bizim aylarimiz 28 günden olusmaktadir. Bize göre bekledigi adet kanamasi 1 gün geçen kadin 4 haftalik hamiledir, yani gebelik süresi, "Son Adetin Tarihinin" (SAT) ilk gününden itibaren hesaplanmaktadir. Bu tarih önemlidir çünkü doğum tarihinin de belirlenmesinde kullanılır. SAT'ı hatırlamıyorsanız veya düzensiz adetleriniz varsa ilk doktor vizitinizde, ultrason ile gebelik kesesi veya embrio büyüklügü ölçümüne göre hekiminiz yaklasik SAT'ınızı hesaplar ve buradan hareketle ,Muhtemel Doğum Tarihini" (MDT) belirler. Basit bir ifade ile MDT, SAT'ınızden 3 ay çıkartmak, 7 gün eklemekle bulunur.
Sizin için sayfamızda muhtemel gebe kaldığınız ve muhtemel doğum tarihinizi bulmak için basit bir tablo yaptık. Tabloya buradan ulaşabilirsiniz. Bu tabloda SAT'ınızı yazın ve "Hesapla" tuşuna tıklayın muhtemel gebe kaldıgınız ve doğum yapacağınız günü verecektir. MDT'nin hesaplanması daha çok doğum gününüz geçtiginde ya da anne karnında çesitli nedenlerle oluşabilecek bir gelişme geriliği olduğunda önemlidir. Ilk vizitte yaklaşık gebeligin kaç haftalık olduğunu ve MDT'ini öğrenmeyi unutmayın!
Sayfalari daha iyi anlayarak takip etmek için ögrenmeniz gereken bir diger kavram da trimester'dir. Gebelik üç trimestre (3 aylık zaman dilimlerine) bölünür.
trimestr : döllenmiş yumurtanın rahim içerisine ekilmesinden 13. haftanın sonuna
trimestr :14. haftadan 26 haftanın sonuna
trimestr ise 27. haftadan gebeliğin sonuna kadar sürer.
Simdi, 3 boyutlu ultrason görüntüleri ve çesitli kaynaklardan topladığımız bilgilerle hafta hafta bebeğinizi izleyebilir ve kendi vücudunuzda meydana gelebilecek değişmeleri öğrenebilirsiniz.
Gebelikte ortaya çıkan pek çok değişiklik fizyolojik olsa da zaman zaman hastalık olarak algılanabilir veya gerçekten tedavi gerektiren bir hastalık tablosuna dönüşebilir. Işte bu yüzden gebelik boyunca 24 saat size sabırla, saygıyla, anlayışla yardımcı olacak bir doktoru hemen seçmelisiniz. Bebeğinizin resimleriyle, tekmeleriyle ve karnınızda büyüyen rahim içinde onu hayal edip, anne karnında ki hayatından itibaren gerektiğinde koruyup
gözeterek, sağlıklı, mutlu bir birey olması için gebelikten itibaren çalışmalısınız!

 

GEBELiK HAFTALARINA GÖRE ANNE VE BEBEK
Iki adetin (mens kanamasinin) ortasına yakın bir tarihte yumurtaliktan atılan yumurtanın erkeğin spermleri ile döllenmesi sonucu gebelik oluşmakla birlikte, gebelik başlama tarihi (gebelik yaşı) son adetin ilk gününden itibaren hesaplanır. Çünkü yumurtlamanın olduğu veya döllenmiş yumurtanın anne rahmine ekildigi günü (yardımcı üreme teknikleri dışında) tam olarak belirlemek mümkün degildir.
Böylece gebelik, ortalama olarak, döllenmis yumurtanın anne rahmine ekilmesinden sonra 266 gün veya son adet kanamasından itibaren 280 gün (40 hf veya geleneksel hesapla 9 ay 10 gün) sürer. Önceleri gebelik aşamaları aylara göre sıralanırken yapılan araştırmaların sonucunda artık gebelikteki degişiklikler haftalara göre tanımlanmaktadır.

 << Anasayfa'ya Dön

Etiketler : ,