pic-13
TÜP BEBEK TEDAVİLERİNDE YUMURTA ÇATLATICI YENİ İLAÇ OLAN
 
KİSSEPTİN İLE AŞIRI UYARILMA SENDROMU(OHSS) ÖNLENEBİLECEK
 
 
 
Tüp bebek tedavilerinde bazen yumurta uyarılması tedavisinin istenmeyen bir sonucu olarak OHSS dediğimiz “aşırı yumurtalık uyarılma sendromu” oluşabilmektedir. Bu durumda hastanın karnında su toplanmakta, idrar çıkışı azalmakta, solunum problemler, hatta yaşamı tehdit eden bir durum ortaya çıkabilmektedir.
 
İngiltere’de Imperial College’da Prof. Waljit Dhillo’nun yeni bulduğu yöntemde, yumurtaları çatlatmada kullanılan hCG( Ovitrelle, Pregnyl, Chromion) yerine kisseptin adı verilen ilaç kullanıldığında OHSS önlenebilmektedir.
 
Henüz çok yeni olan bu çalışmada doğal yumurtlama hormonu olan kisseptin, 53 hastaya yumurtayı çatlatıcı olarak verilerek hastalarda tüp bebek başarı ile uygulandığı bildirilmektedir. Hastalar bu yöntemle daha rahat ve konforlu olduklarını, uygulamadan sonra ağrı ve karın şişliğinin olmadığını söylemişlerdir.
 
Kisseptininrutin kullanılan hCG den yarılanma ömrünün çok kısa olması, hemen vücuttan temizlenmesi bu olumlu etkinin ana sebebi olarak görülmektedir.
 
Araştırıcılar kisseptini OHSS gelişme riski daha yüksek olan polikistik overli hastalarda da kullanmaya başladıklarını ve bu çalışmanın sonuçlarını daha sonra açıklayacaklarını bildirmektedirler.
 
OHSS riski yüksek olan polikistik over sendromlu hastalar, zayıf ve yumurtalıkları daha büyük genç hastalar için kisseptin gerçekten çok faydalı bir ilaç olacaktır

Etiketler : ,