Tüp bebek bazen ilk tedavi seçeneği olabilmekte bazende diğer tedavi yöntemleri ile sonuç alınamadığında başvurulan bir yöntem olmaktadır. Örneğin bir erkeğin menisinde hiç sperm yok ise bu durumda ilk yöntem tüp bebek yöntemidir, diğer yandan spermi var ancak az ise bu erkeğe ilaç, hormon , ameliyat ve aşılam tedavileri öncelikle yapılır eğer eşinde gebelik olmaz ise o zaman son çare olara tüp bebek seçilir.

Genel yaklaşımımız öncelikle en basit, maddi-manevi olacak çiftleri en az sarsacak yöntem ile gebelik elde edebilmektir. Bunlar fayda etmediğinde tüp bebek gündeme gelmektedir.

Modern tıptaki yardımcı üreme teknikleri klasik tüp bebek ya da in-vitro fertilizasyon (IVF) ve mikroenjeksiyon ya da diğer adıyla intrasitoplasmik sperm enjeksiyonu (ICSI) dir.

Tüp bebek ve mikroenjeksiyon arasındaki tek fark döllenmenin şeklindedir.
Mikroenjeksiyon ya da kısaca ICSI, yardımla üreme tekniklerinde gelinen en son noktalardan biridir Bu yöntemle yumurtanın içine spermin direkt olarak girişi sağlanmaktadır ICSInin uygulamaya girmesi ile bebek uygulamalarının ve özellikle de erkek problemlerine bağlı kısırlığın tedavi edilebilme şansı oldukça yükselmiş ve yeni ufuklar açılmıştır.

                    
TESE VE TESA olarak adlandırılan yöntemler ise semen örneğinde spermi olmayan ya da sperm üretimi olmasına karşılık dışarı atılamayan durumlar için kullanılan tekniklerdir.
Örneğin erkeğin kanallarının tıkalı olduğu ve testisindeki bol sayıdaki spermi boşalma ile çıkaramadığı durumlarda erkeğin testisinden iğne ile doku alınır, bunun içinden spermler bulunur ve elde edilen spermle döllenme sağlanır Bu işleme Testisden sperm aspirasyonu kısaca TESA denmektedir Ya da testisten doğrudan parça/doku örneği alınır ve bu dokudan sperm elde edilir, buna da testiküler sperm ekstraksiyonu -çıkarılması (TESE) adı verilmektedir.
TESE işlemi önceleri testisten kabaca bir iki doku parçası almak şeklindeyken şimdilerde operasyon mikroskopu kullanılarak işlem gerçekleştirilmektedir Bu işleme de mikroTESE denilmektedir Klasik TESE uygulamasına göre hem sperm bulma şansı daha yüksek hem de Testise zarar verme olasılığı daha düşüktür.
Testiküler sperm aspirasyonu (TESA) uygulamasında, kanalları tıkalı olan hastalarda sperm aspire edilerek yani negatif basınç ile çekilerek elde edilir.
Tüm tüp bebek uygulamalarında, kullanılan değişik yumurtlama tedavilerinin ortak amacı fazla sayıda yumurta yapımını sağlamaktır Bu tedaviye kontrollü yumurtalık uyarımı adı verilir.

 

Tüp Bebek Uygulamaları Hangi Durumlarda Yapılır?

 •  Rahim kanalları (tüpleri) tıkalı olan kadınlarda
   
 • Sperm fonksiyonlarının ileri derecede bozuk olduğu durumlarda
   
 •  Endometriozis hastalığı nedeniyle karın içinde yaygın yapışıklıkları olan ve tedavi ile gebelik elde edilemeyen kadınlarda

 

 • İmmünolojik (bağışıklık sistemini ilgilendiren) İnfertilitede
   
 • Bazı Hormonal Bozukluklarda
   
 • Diğer tedavi yöntemleri ile gebelik elde edilememesi durumlarında
   
 • Sebebi yapılan testlerle açıklanamayan İnfertilitede
   
 • Kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek elde etmek amacıyla (tutunma öncesi genetik tanı yöntemleri ile beraber)
   
 • Tekrarlayan düşükleri olan kadınlarda sağlıklı embriyoların genetik tanı yöntemi ile seçilebilmesi amacıyla
   
 • Aşılama yöntemi ile birkaç kez uygulanmasına rağmen gebelik elde edilememişse
   

<script type="text/javascript" src="https://ssl.gstatic.com/trends_nrtr/863_RC25/embed_loader.js"></script> <script type="text/javascript"> trends.embed.renderExploreWidget("RELATED_QUERIES", {"comparisonItem":[{"keyword":"tüp bebek","geo":"","time":"today 5-y"}],"category":0,"property":""}, {"exploreQuery":"q=t%C3%BCp%20bebek"}); </script> << Anasayfa'ya Dön

Etiketler : ,