MİNİ TÜP BEBEK-MİNİ IVF

Her ne kadar çoğu tüp bebek kliniği tarafından yeni bir yöntemmiş gibi sunulsa da mini-tüp bebek eskiden beri bilinen bir yöntemdir. Mini-tüp bebek denilmesinin sebebi daha düşük doz ve az sayıda ilaç kullanılarak daha az sayıda yumurta ve embriyo elde edilmesinden gelmektedir.

Klasik tüp bebek işleminde 10-15 yumurta alınırken mini tüp bebekte 1-3 yumurta elde edilmekte ve daha az embriyo geliştirilmektedir.

Yöntem için klomifen (Klomen-Serophene) gibi ilaçlar adetin başlangıcında kullanılmaya başlanmakta daha sonra klasik tüp bebekte de kullanılan yumurta uyarıcı ilaçlar( Gonal-f, Puregon, Menogon, Menopur gibi ilaçlar) birkaç dozda verilmekte, yumurta çatlamasını önleyen ve çatlatan ilaçlarda tabii ki kullanılmaktadır.

Mini-tüp bebek uygulamaları da klinikler ve hekimler arası farklılıklar içermektedir. Kimi hekimler kadının kendi hormonlarını maksimal ölçüde kullandıran ilaç rejimleri tercih ederken, kimileri de dışarıdan ilaç desteğini daha fazla kullanmaktadır. Mesela İspanya’dan IVI kliniği birinci yönde ağırlıklı uyarı yaparken, Japonya’dan Kato kliniği dışarıdan hormonları daha çok tercih etmektedir. Sonuçta daha az yumurta ve embriyo oluşmaktadır.

Tüm gaye doğala, yani fizyolojik gebe kalma mekanizmasına daha çok yaklaşmaktır. Bu söylem tüp bebek yaptıracak çiftlerin kulağına çok hoş gelse de bir çok dezavantajı içermektedir. Bu yüzden ülkemizde ve dünyada ki tüp bebek uygulayan hekim ve kliniklerin rutin uygulamasın da çok düşük bir oranda mini-tüp bebek uygulaması vardır. Çoğu tüp bebek kliniği için ilk veya öncelikli tercih mini-tüp bebek olamamaktadır.

Mini-tüp bebekte ekonomik olarak aynı tüp bebek ücreti ödenmekte yalnızca ilaç kısmından bir avantaj sağlamaktadır. Mini –tüp bebekte aynı tüp bebek ücretini ödenmekte, yalnızca ilaç harcamasında % 50 lik bir avantaj olmaktadır. İlaç + tüp bebek harcaması , yani toplam hastanın cebinden çıkan para göz önüne alındığında toplamda yaklaşık % 10-15 arası bir fiyat avantajı olmaktadır.

Daha az embriyo olduğu için, iyi embriyoyu seçme şansı olmamakta, gelişen embriyo seçilemeden kullanılmaktadır. Ayrıca daha sonrası için dondurulacak embriyo genelde ya olmamakta ya da bir tane olabilmektedir. Dolayısı ile bir başarısızlıkta veya daha sonra kardeş istendiğinde kullanılabilecek embriyo elde kalmamaktadır. Bu da aslında toplam maliyeti artırmaktadır.

Mini-tüp bebek, yumurtalık rezervi az, tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olan ve ileri yaş kadınlar için önerilebilecek ve desteklenebilecek bir yöntem iken her kadına uygulanması tartışmalıdır. Kendi pratiğimde mini-tüp bebek yöntemini bahsettiğim hasta grubuna daha çok tercih etmekteyim. Kullandığımız protokol klomifen ilacını sürekli yumurta çatlatma gününe kadar kullanma, yumurta çatlatmayı annenin kendi hormonları ile yapma( Ovitrel, Pregnyl kullanmama) şeklinde daha etkin olduğu gösterilen protokoldür.

Doğal siklusa ve gebeliğe yakın bir tüp bebek yapmak için illa da mini-tüp bebek yapmaya gerek yoktur. Yapılan araştırmalar genç hasta grubunda mini-tüp bebek yerine, soft( hafif) uyarı yöntemi ile hem daha iyi gebelik sonuçları hem de embriyo dondurup saklamanın daha iyi olduğunu göstermiştir. Bu yöntem aslında klasik tüp bebek ile mini-tüp bebek arası orta bir yoldur. Yani ne klasik tüp bebek gibi 10-15 yumurta geliştirilir ne de mini tüp bebek gibi 1-3 yumurta, hafif(mild ) uyarılarla 5-8 arası yumurta elde edilir. Böylece her iki yöntemin dezavantaj ve avantajlarının optimize edildiği bir yöntem tercih edilmiş olunur.

Tüp bebek yaptıracak çiftlerin bir arayış içerisinde olması doğaldır ve her değişikliğin yenilik gibi sunulmasına dikkat etmelidirler. Çiftlere uygulanacak en iyi tüp bebek yöntemini seçmek hekimin görevidir. Unutulmamalıdır ki hekim ve çocuk isteyen çiftin hedefi tektir “ gebelik elde etmektir”. Bunu sağlarken çiftin en az maddi, manevi ve sağlık açısından zarara uğratarak, en basit ve kısa yoldan sağlıklı çocuk sahibi olunması amaçlanmaktadır. Tüp bebek görüşmesinde çiftler tüm bu bilgiler tarafımızdan sunulmaktadır.<< Anasayfa'ya Dön

Etiketler : ,