ROSI( round spermatid injection):Aslında yeni bir uygulama değildir, 15-20 yıldan beri bilinmektedir.Son günlerde tekrar gündeme getirilmiştir. Tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi( menide sperm olmaması) durumunda ameliyatla testis dokusundan sperm alındığında bunlar sperm hücresini olgunlaşmamış şekilleri olan spermatidlerdir. Bunların yumurtaya injekte edilmesine round spermatid injection (ROSI) or elongated spermatid injection (ELSI)  ismi verilmektedir. Ancak bu injeksiyonlar sonrası problem yumurtanın aktive olarak döllenip bölünememesidir. Yapılan çeşitli çalışmalar ile ROSI ve ELSI sonrası yumurtaya bazı maddeler injeksiyonuu veya elektrik akımı verilmesi ile aktivasyon sağlanarak yumurtanın bölündüğü ve embryo geliştiği görülmüştür. ROSI nin başarısı ELSI den daha düşüktür.ROSİ sonrası % 21.8 dölleneme ve % 2.8 gebelik oluşmuştur. Ancak daha sonra Japonya’dan Tanaka ve arkadaşları ROSI sonrası 14 bebeğin doğduğunu 2015 yılında rapor ettiler. Tanaka ve arkadaşları önce testisten ameliyat ile sperm ana hücrelerini aldıklarını bunları dondurup sakladıklarını ve daha sonra çözdükten sonra dikkatlice round spermleri seçtiklerini, farklı bir yöntem olarak round sperleri yumurtaya enjekte etmeden  10 dakika önce yumurtaları elektrik akımına maruz bıraktıklarını böylece yumurtaların aktive olduğunu  ve bundan sonra gebelik oluştuğunu bildirmişlerdir, yani onların yöntemine ROSI + elektrik akımı denebilir. Bu yöntemi uyguladıkları 12 kadından alınan 734 yumurtaya bu işlemi yaptıklarını ve sonuçta 14 bebek doğduğunu bildirmişlerdir.Saygın dergilerden birinde bu çalışma ile ilgili editor şu yorumu yapmıştır: (Editorial Comment by  Craig Niederberger, MD: For those men with complete maturation arrest after meiosis the idea of injecting haploid but immature sperm cells into ova has held tantalizing promise. Unfortunately reports of success to date have been few and/or unreliable. Coming from a highly active and well known laboratory with a track record of success in challenging techniques related to gamete micromanipulation, this series of babies born following round spermatid injection demonstrates that this form of therapy is here and now.)

Özetle saygın laboratuvarlar da “ROSI + elektrik akımı” sonrası aynı sonucu elde ederlerse o zaman buna inanırız yorumu yapılmıştır.

Ülkemizde de yıllardır döllenmeyi aktive etmek için yumurtalara elektrik akımı uygulayan klinikler vardır, ancak sanıyorum Japon araştırmacıların farkı döllenmeden 10 dakika önce bu işlemi yapmalarıdır. Yöntemin dünyada ki diğer tüp bebek merkezlerince doğrulanmadığı sürece rutin kullanıma girmesi zor gözükmektedir.<< Anasayfa'ya Dön

Etiketler : , ,