Kadının doğurganlığı sonsuz olmayıp yaşla azalmaktadır. Bu azalma 35 yaşında başlamakta 40 yaşında belirginleşmekte ve genelde 43-44 gibi bitmektedir. Bir kadın genelde menapoza girmeden 2-3 yıl önce artık gebe kalamaktadır. Yani düzenli adet görmek , menapoza girmemiş olmak hamile kalabileceğini göstermemektedir.

30 yaşından sonra her yıl bebek sahibi olma olasılığı %3 veya %5 oranında azalırken bu oran 40 yaşından sonra ise daha hızlı bir şekilde azalır. Maalesef, kadınların yaşı düşük yapma olasılığında arttırıyor.
Doğumda, bir kadın daha önce hiç olmadığı kadar yumurtaya sahip olur. Yumurta yaşı ileri olan kadınların, kromozal anormalliği olan embryo geliştirmesi daha muhtemeldir. Anormal kromozomlar ile döllenmiş yumurta en yaygın düşük doğum nedenidir: bütün düşük doğumların en az yarısı anormal kromozon yüzündendir.20'li yaşlarda hamile kalan kadınların düşük yapma olasılığı sadece %12 veya %15 'tir. Fakat, 40 yaşında ise bu oran %50'dir.
İnfertilite evaluasyonda önce bir yıl boyunca hamile kalmayı denemek, 40 yaşındaki kadınlar için uygun olmayabilir.

40 yaşının üzerindeki kadınlar için, doktorunuz, temel infertilite incelmelerini hemen yapmalıdır..Zor bir tedavi gerekebilir çünkü zaman en büyük faktördür.
Hipofiz gland, her ayın yumurta gelişimi döngüsünden sorumlu olan Follicle Stimulating Hormonu (FSH) üretir.Bir kadının yumurtaları hamilelik sağlamak için daha az kapasiteye sahip olmaya başlarken , FSH oranı yükselmeye başlar.
Menapoza giren kadınlar daha yüksek FSH seviyesine sahiplerdir.( ve kendi yumurtaları hamile kalmaları için yetersizdir.)Yumurta niteliklerinde hızlandırılmış yaşlanmaya sahip olan genç kadınlar, aynı zamanda yüksek FSH seviyesine sahiplerdir..

Maalesef, kadınların overlerini geri getirmek için zamanı geri alacak bir tedavi yoktur. Çoğu doktor hamile kalma şansını arttırmayı denemek için fertilite tedavilerini kullanır. Fertilite tedavileri yapıldığı ayda yumurta sayılarını arttırır ve onlardan birinin döllenmesi ve hamileliğin oluşması şansını sağlar. Fertilite tedavileri çoğu ileri yaş kadına sunulmasına rağmen, bu tedavi ile hamile kalma şansı genellikle çok düşüktür.Kadınlarda yaş ile bağlantılı infertilitide hamilelik oranını geliştirmek için tek başarılı method yumurta naklidir. Ancak bu ülkemizde yasal değildir, ayrıca başka bir kadının yumurta bağışlaması da ülkemizde yasal değildir.<< Anasayfa'ya Dön

Etiketler : , ,