Spermiogram veya sperm tahlili olarak bilinsede asıl analiz edilen şey meni, yani tıbbi ismi ile semen dir.
Semen analizi çocuk sahibi olamayan çiftlerde ilk olarak değerlendirilmesi gereken ve sperm üretimi ile ilgili en faydalı bilgiyi veren bir testtir. Semen kısa sürede değerlendirilebilmesine rağmen, son derece karmaşıktır ve sadece bu konuda deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Semeni inceleyen kişinin deneyimsizliği bütün tedavi yaklaşımını değiştirebileceğinden, sperm analizi kısırlık araştırmalarında çok önemli bir aşamadır. Bu test ile başlıca semendeki sperm sayısı, hareketliliği ve sperm şekli değerlendirilir. Semen analizi 3 ila 5 günlük cinsel perhiz sonrasında yapılır. Bu süre semenin değerlendirilmesi için oldukça önemlidir. Perhiz süresinin uzaması halinde sperm sayısı artar, sperm hareketliliği ve canlılığı azalır, sperm DNA’sının zarar görme ihtimali artar; perhiz süresinin kısa olması ise sperm sayının azalmasına ve sperm hareketliliğin artmasına yol açar, her iki şekilde de sonuç tedavi şeklinin belirlenmesinde yanıltıcı olabilir.

Sperm üretimini sigara, alkol, ısı, ilaçlar ve enfeksiyonlar gibi bir çok faktör etkilediği için normal olmayan örneklerin analizi birer ay ara ile iki veya üç kez tekrarlanmalıdır. Sperm analizinde bir sorun ile karşılaşılır ise erkeğin fiziksel ve hormonal açılardan daha ileri muayenesi yapılmalıdır.
Sperm üretimi 2-3 ayda bir tekrarlanır. Yani üretilen bir sperm 2-3 ay sonra semene salgılanacaktır. Aynı şekilde kişinin karşılaştığı zararlı etkenler veya tedavi için kullanılan faydalı ilaçlar da sperm üretimini 3 ayın sonunda etkileyebilir. Semen analizi sonuçlarını değerlendirirken bu süreç akılda tutulmalı ve hasta bu açıdan değerlendirilmelidir.

Semen örneğini vermeden önce, dikkat edilmesi gereken önemli noktalar:
Semen örneğini vermeden hemen önce mutlaka idrarın tamamen boşaltılması gerekir.
Eller ve penis, sabun ve bol su ile yıkandıktan sonra tamamen kurulanmalıdır.
Örneğin toplanacağı kaplar sterildir. Kabın veya kapağın iç kısmına dokunulmamalıdır.
Kayganlaştırıcı herhangi bir madde (sabun, yağ, vazelin, tükürük vs) kullanılmamalıdır.
Gelen meni örneğinin tamamının kabın içerisine verilmesi önemlidir.Özellikle örneğin ilk kısmı, semendeki spermin büyük çoğunluğunu kapsadığı için bu kısmın kaybı sonuçlarda ciddi değişikliklere yol açabilir. Bu durumda mutlaka görevlilere bildirilmelidir.

Eğer masturbasyon yaparken zorluk çekiliyor ise , biyolog tarafından verilen toksik etkisi olmayan kayganlaştırıcı madde kullanımına, semen örneğine bulaştırılmamak koşulu ile, izin verilir ya da çok özel durumlarda özel olarak üretilmiş sperme zarar vermeyen prezervatif kullanılması kaydı ile eşinden yardım alması sağlanır.
Semenin Normal Değerleri (WHO kriterine göre) 2010
Parametre Normal Değerleri
Hacim 2.0 ml veya fazlası
pH
Sperm Sayısı 7.2-8.0
Mililitrede 15 milyon veya daha fazlası
Sperm Hareketliliği Ejekülasyondan sonra 60 dakika içinde, ileri hızlı, hareketli ve ileri yavaş hareketli sperm sayısı % 38 den fazla
Normal Morfolojik (Şekil) Yapı % 4 (Kruger strict criteria) veya fazlası
Semen analizi sonucunda konulan tanılar
Normospermi Sperm sayısının, hareketliliğinin ve şeklinin normal olması
Oligospermi Sperm sayısının normal değerlerden düşük olması
Astenospermi Sperm hareketliliğinin normal değerlerden düşük olması
Teratospermi Normal şekilli sperm oranının normal değerlerden düşük olması
Oligo-astenospermi Sperm sayı ve hareketliliğinin normal değerlerden daha düşük olması
Asteno-teratospermi Sperm hareketliliği ve şeklinin normal değerlerden düşük olması
Oligo-asteno-teratospermi Sperm sayı, hareketlilik ve şeklinin normal değerlerden düşük olması
Şiddetli oligo-asteno-teratospermi Sperm sayısının 5 milyon/ml dan küçük olması aynı zamanda sperm hareketliliğinin düşük ve şeklinin anormal olması
Azospermi Semende hiç sperm bulunmaması
Virtual Azospermi (Kriptozoospermi) Kişiye ait bazı örneklerde çok az sayıda (<100bin/ml) sperm saptanırken, bazı örneklerde ise hiç sperm görülmemesi
Total immotil sperm Semendeki tüm spermlerin hareketsiz olması<< Anasayfa'ya Dön

Etiketler : , , , ,